Konkurs piosenki patriotycznej za nami…

17 grudnia 2015 r. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa wraz z Zespołem Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu przeprowadziły konkurs piosenki patriotycznej. Było dostojnie i uroczyście. Pierwsza edycja imprezy zapisała się wielkimi zgłoskami w historii wspólnych projektów obu Podmiotów i z całą pewnością stanie się uroczystością cykliczną.

Inspiracją  tej dostojnej uroczystości artystycznej stała się nadchodząca rocznica Powstania Wielkopolskiego. Zgłoszone do konkursu piosenki zostały wkomponowane w historyczno-patriotyczny scenariusz, celem czego było nie tylko wyłonienie zwycięzców konkursu, ale przede wszystkim aranżacja pouczającej lekcji historii.

I ta lekcja się udała, o czym z nieskrytym wzruszeniem zaświadczyli przybili Goście honorowi w składzie: Maria KRZYŻAŃSKA – wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK, Ludwik MISIEK – wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK, Mieczysław PIEŃKOWSKI – skarbnik Zarządu Okręgu „Wielkopolska” Ś, Aleksandra BANASIAK – Prezes Stowarzyszenia “Poznański Czerwiec ‘56”, Wawrzyniec WIERZEJEWSKI – Prezes Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, harcmistrz Marek URBANOWICZ – członek Wielkopolskiej Rady Starszyzny Harcerskiej i Seniorów ZHP, ppłk mgr Ryszard GRZEŚKOWIAK – Komendant WKU w Poznaniu, Krzysztof ZYGMUNT– wykładowca Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa, którego dziadek także walczył w Powstaniu, Andrzej STRABEL – wykładowca Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa, a zarazem dusza artystyczna, której nieobce jest dłuto i nuty oraz Jerzy LICKI – przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Uroczystość rozpoczęła się niesztampowo, teatralnie, o co zadbali uczniowie Gospodarzy, którzy odegrali scenariusz etiudy Iskra o Powstaniu Wielkopolskim, opartej na motywach Najdłuższej wojny Andrzeja TWARDOCHLIBA.

Po występie młodzieży głos zabrał Pan Wawrzyniec WIERZEJEWSKI, który  jako potomek świadka historii zgodził się odtworzyć przybyłym Gościom pamiętne chwile powstańcze i wygłosił krótką prelekcję, która wprowadziła odbiorców w klimat uroczystości.

I rozpoczął się konkurs, choć ani uczestnikom, ani gościom nie w smak była rywalizacja, a raczej oddanie czci i pamięci poległym w walce za nasz kraj oraz odegranie żywej lekcji historii. I tak patriotyczny recital rozpoczęłaKinga DANISZ, reprezentująca Szkołę Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich utworemOrzeł biały.

Kiedyś patriotyzm był walką, dziś może i przybiera formę spoczynku, ale też pamięci, która żyje również dzięki tym, którzy pamiętają… Janusz KONDRATOWICZ w jednej ze swoich pieśni dla Czerwonych Gitar zapisał w refrenie: W szczerym polu biały krzyż nie pamięta już, kto pod nim śpi Joanna PIETRUCHA z 3 DR Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu, która zaśpiewała jako druga z pewnością pamięta ten krzyż, a wykonaniem, które zaprezentowała, zapaliła znicz nad każdą opuszczoną  mogiłą…Nota bene wyśpiewała  sobie tym samym drugie miejsce na podium.

Wiele wzruszających pieśni powstało na polskiej ziemi, w kraju tak długo doświadczanym politycznie, religijnie i mentalnie, w kraju, który przez wiele lat w ogóle nie istniał na mapach. Pieśń “Dziś idę walczyć mamo” jest jedną z tych, która bardzo silnie porusza serca. 17 grudnia na scenie Lelewela zaśpiewa ją Oliwia PRZEPIERSKA, druga uczennica z Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich. Zaraz po Niej, w podobnej tonacji wybrzmiała Eliza JANCY, ostatnia już przedstawicielka szkoły w Kaczkach Średnich, która wykonała utwór Nie idź kochany na wojnę, wyśpiewując sobie trzecie miejsce na podium.

Następnie w scenariuszu wybrzmiały “piosenki zakazane”. (…) Piosenka zakazana w czasach okupacji czy później głębokiej indoktrynacji prosowieckiej miała swe źródła w pieśni, która dla piosenki żołnierskiej jest trochę jak młodsza siostra, a mianowicie pieśni powstańczej. Jedną z nich, Dziewczynę z granatem zaśpiewałaWeronika OKOŁOWSKA oraz Bartosz WALKIEWICZ z Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu. Zaraz po nich utwór pt.  Miasto wykonała  Karolina DWOREK z 1 BW, reprezentująca Gospodarzy.

Na zakończenie wysłuchaliśmy Partyzanta w wykonaniu  Krystiana CHYPKI, ucznia Zespołu Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie oraz pieśń podsumowującą nasz konkurs, a jednocześnie zwycięską Mury Jacka KACZMARSKIEGO w wykonaniu Marty TYRAKOWSKIEJ z 2 LO w Wągrowcu.

(…) Pieśń powstańcza jest niezwykłym świadectwem, jaką metamorfozę przechodzi naród polski w chwili zagrożenia jego istnienia. Warto o tym pamiętać gdy któregoś dnia po włączeniu telewizora i wysłuchaniu wiadomości nagle przejdzie nam ochota na bycie Polakiem. Powinniśmy bowiem pamiętać, że naszych ojców droga do wolności wiodła przez przeszkody potężne niczym kamienne mury…

Te mury symbolicznie runęły raz jeszcze wraz z każdym wykonaniem przybyłych na finał konkursu uczestników oraz Rotą zaśpiewaną wspólnie za zakończenie. Zdobywcy podium otrzymali tablety, a wszyscy uczestnicy nagrody książkowe, koszulki i drobne gadżety ufundowane przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu. Cenne trofea ufundowane przez Organizatorów konkursu z pewnością zaskoczyły uczestników, ale nie one odegrały pierwsze skrzypce tego koncertu, tylko młodzież pełna pasji, utalentowana i patriotycznie uduchowiona.