Leonardo da Vinci

logo_FRSE

Program Leonardo da Vinci (LdV) jest częścią programu edukacyjnego Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe życie" (Lifelong Learning Programme).

Jego realizację przewidziano na okres od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2013 r.

W ramach programu mogą być realizowane następujące typy projektów:

  1. Projekty Mobilności:
    a) Projekty Staży (IVT i PLM)
    b) Projekty Wymian (VETPRO)
  2. Wizyty Przygotowawcze
  3. Projekty Partnerskie
  4. Projekty Transferu Innowacji

Więcej informacji dostępne jest pod adresem: http://leonardo.org.pl

 

ZSZ Nr 6 im. J. Lelewela realizuje dwa projekty w ramach projektów mobilności:

  1. Projekt staży (IVT)
  2. Projekt wymian (VETPRO).

 

22 maja 2013 r. szkoła otrzymała pismo z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji informujące o wynikach konkursu projektów mobilności w 2013. Oba projekty zostały zakwalifikowane na listę rezerwową. O ewentualnym przesunięciu projektów ma listę główną, warunkach ich realizacji, w tym propozycji dofinansowania Narodowa Agencja powiadomi szkołę do końca maja 2014 r.

 

22 lipca koordynator projektu (Donata Laskowska) została poinformowana o możliwości przesunięcia projektu Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo, pt. "Produkty, usługi i rozwiązania wykraczające poza tradycyjną poligrafię" na listę główną. Potwierdzono zainteresowanie realizacją projektu i przystąpiono do przygotowywania dokumentów niezbędnych do podpisania umowy finansowej.

Maksymalna przyznana kwota dofinansowania wynosi 220 556,35 PLN, co stanowi równowartość 53524 EUR. Projekty finansowane w ramach EFS POKL mogą rozpocząć się dopiero po podpisaniu umowy pomiędzy FRSE a beneficjentem projektu (ZSZ Nr 6 im. J. Lelewela).

Oficjalnie projekt rozpocznie się 01.01.2014 a zakończy 30.06.2014.

Projekt IVT zakłada udział 16 uczniów klas trzecich TPA (kształcących się w zawodach: technik cyfrowych procesów graficznych, technik poligraf, technik organizacji reklamy) oraz dwóch opiekunów. Zasadniczym celem projektu jest podniesienie jakości kształcenia zawodowego, zdobycie atrakcyjnej wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych, poznanie metod i organizacji pracy oraz przyczynienie się do poznania przez uczniów języka angielskiego zawodowego, a także poznanie obcej kultury.

Za organizację stażu w Wielkiej Brytanii odpowiada instytucja działająca w dziedzinie kształcenia zawodowego, zajmująca się m. in. organizacją i przeprowadzaniem staży. Współpracuje z wieloma przedsiębiorstwami działającymi w różnych sektorach gospodarki. Staże dla uczniów Technikum Poligraficzno-Administracyjnego wchodzącego w skład ZSZ Nr 6 im. J. Lelewela w Poznaniu zorganizowane są w Londynie, w przedsiębiorstwach o profilu działalności zbliżonym do profilu nauczania prowadzonego w Technikum Poligraficzno-Administracyjnym. Będą odbywały się w: Computer Aid, Digital Studio, Increate Print, IT Village, Bright Sparks, Stamford Hill Computers, Tiffin Solutions, PronataPrint Harrow, Oxfam St Johan's Wood, Curry's i ICAB.

Czas trwania stażu: 23.03-19.04.2014 r. Każdy z uczestników otrzyma certyfikat Europass-Mobility w dwóch wersjach językowych polskiej i angielskiej. Dokument ten określa dokładnie zakres czynności i zadań osoby odbywającej staż. W dokumencie tym wskazany jest poziom umiejętności i kwalifikacji nabytych przez ucznia. Dodatkowo każdy uczeń ma obowiązek prowadzenia dzienniczka, w którym dokumentuje realizację programu stażu a pracodawca to potwierdza. Staż kończy się wystawieniem oceny przez pracodawcę. Dzienniczek przygotowano w dwóch wersjach językowych.