Wyjazd na staż do Londynu

IMG_9489

W niedzielę 23 marca br. 16-osobowa grupa uczniów Technikum Poligraficzno-Administracyjnego wylatuje pod opieką 2 nauczycieli na 4-tygodniowy staż zagraniczny. Wyjazd do Wielkiej Brytanii jest wyróżnieniem i formą nagrody  dla najlepszych uczniów klas trzecich, kształcących się w zawodach: technik poligraf, technik cyfrowych procesów graficznych i technik organizacji reklamy. Rekrutacja uczestników odbyła się na podstawie ściśle określonych kryteriów, wśród których decydujące znaczenie odegrały oceny z przedmiotów zawodowych, umiejętności językowe oraz zachowanie. Zakwalifikowani na staż uczniowie odbyli w minionych miesiącach 60-godzinne przygotowanie kulturowo – językowe, przygotowywali dokumentację wyjazdową (CV, karta EKUZ, polisa ubezpieczeniowa), wzięli udział w kursie udzielania pierwszej pomocy oraz zapoznali się z przepisami celnymi oraz zasadami bezpiecznego pobytu za granicą. Biuro Promocji Miasta Poznania bogato wyposażyło uczniów w materiały o Poznaniu.

Ze strony brytyjskiej partnerem naszej Szkoły w realizacji projektu jest ADC Technology Training Ltd., organizacja działająca w dziedzinie kształcenia zawodowego i zajmująca się organizacją i przeprowadzaniem praktyk zawodowych. Do głównych zadań partnera należało znalezienie zakładów pracy – miejsca stażu. Nasi uczniowie trafią m.in. do firm komputerowych, studiów graficznych, reklamowych i drukarni.

Poza obowiązkowymi zajęciami w ramach stażu, uczestnicy wyjazdu wezmą udział w bogatym programie kulturalnym, który pozwoli im na poznanie Londynu i jego atrakcji turystycznych. Program ten, jak i cały pobyt, realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Na zakończenie pobytu uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające odbycie stażu za granicą oraz nabyte tam umiejętności.

Udział uczniów w projekcie pt.”Produkty, usługi i rozwiązania wykraczające poza tradycyjną poligrafię” z pewnością przyczyni się do wzrostu poczucia własnej wartości, zwiększy motywację do dalszej nauki i rozwinie nowe umiejętności, będące znaczącym atutem na rynku pracy.

Po powrocie do Poznania uczniowie zobowiązani są, zgodnie z zasadami projektu, do wykonania szeregu prac mających na celu jego upowszechnienie wśród rówieśników z macierzystej Szkoły i innych szkół zawodowych (prezentacje multimedialne, fotoreportaże itp.).

Donata Laskowska

koordynator projektu